ВИДЕО: Во Казахстан повторно немири и судири со полицијата-противниците на Токаев излегоа на улица!

by Fokus

Веднаш штом свечената церемонија на која поранешниот потпретседател на Казахстан, Касем Јомарт Токаев го започна својот втор седумгодишен мандат, на улиците на главниот град Астана избувнаа немири, од оние кои му се спротивставуваат на Токаев на чело на оваа поранешна советска република.

Поголема група демонстранти излегла на улица, по што интервенирала полицијата, по што настанал конфликт. Инаку, овде треба да се потсети дека пред нешто помалку од една година, во декември 2021 година, во Казахстан избувнаа немири во кои граѓаните бараа Токаев да си замине од претседателската функција, а во јануари оваа година интервенција на руските специјални сили. се случи со што се зауздаа немирите и се воспостави ред во земјата.заедно со безбедносните сили на таа земја.

Како што се наведува, поучено од искуствата од претходните демонстрации, во моментот кога почнале да се растураат демонстрациите, веднаш била исклучена мобилната телефонија, а пристапот до интернет бил дури одредено време ограничен.
Токаев на свечената церемонија одржана во саботата рече дека ќе ги задржи државните интереси „пред се“ и вети дека ќе стори „се што е можно“ за да ги исполни очекувањата на народот, „да изгради праведен Казахстан“.

Говорејќи за надворешната политика, Токаев рече дека неговата администрација ќе се фокусира на „заемна корисна соработка и стратешко партнерство“ со соседните земји — другите земји од Централна Азија, како и Русија и Кина.

Поврзани новости