ВИДЕО Трамп: Ги сакам Грците

by fokus

Претседателот на САД, Доналд Трамп и заменик претседателот Пенс, на 24 -ти март, организираа годишен собир по повод одбележување на денот на независноста на Грција во Белата Куќа.

Во текот на прославата, претседателот Трамп изјави: „Ги сакам Грците“, искажуваќи признавањето на празникот на Грците, реагира Обединета Македонска Дијаспора (ОМД).

ОМД реагира и на говорот на архиепископот Деметриус:

„Крајно разочарувачки и потполно неприфатливо за Белата Куќа, за тоа што без разлика кој е претседател на САД, да го дозволи континуираното сеење на анти-македонската пропаганда на грчко – американскиот архиепископ Деметриус со неговото реторичко обраќање со називот ФИРОМ“, се вели во соопштението на ОМД.

Поврзани новости