(ВИДЕО) Трагедија кај Венеција – повеќе од 20 жртви, автобус падна од надвозник

by Fokus

Повеќе од 20 луѓе загинаа, а десетици се повредени откако автобус падна од надвозник и слета на железничка линија во близина на Венеција.

Досега две тела се извлечени од урнатините по страшната несреќа во Местре во близина на италијанскиот град Венеција.

– Огромна трагедија вечерва ја снајде нашата заедница. Веднаш прогласив град на жалост во спомен на многуте жртви кои беа во паднатиот автобус. Апокалиптична сцена. Немам зборови – изјави градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруниаро.

По трагедијата беше прекината железничката линија меѓу Местре и Венеција.

Поврзани новости