(ВИДЕО) Силно невреме во Шпанија, градот ги затрупа автопатиштата и ги уништи лозјата

by Fokus

Силно невреме и град каков што не се памети предизвика огромни штети во југоисточниот дел на Шпанија. Уништени се лозови и маслинови насади, речиси целиот зеленчук, а некои фарми го загубија и целиот овогодишен род.

Големото количество на град кој падна целосно ги побеле автопатиштата, предизвикувајќи сериозни проблеми во сообраќајот.

Метеоролозите издадоа предупредување за градовите Албасете и Валенсија и нивната околина поради невреме со обилни врнежи.

Невремето предизвика поплави, сериозни проблеми во сообраќајот и големи штети во земјоделството.

 

Поврзани новости