(ВИДЕО) Руска атлетичарка до Шварценегер: Не направивте ништо за децата во Донбас

by fokus

Руската атлетичарка Марјана Наумова преку видео порака објавена на официјалниот Твитер профил на руското Министерство за надворешни работи му одговори на Арнолд Шварценегер.

Тој неодамна преку видео се обрати до рускиот народ и претседателот Владимир Путин и апелираше за итен прекин на вооружениот конфликт во Украина, со порака дека го сака рускиот народ.

Наумова во видеото објаснува дека во 2015 година кога победила на натпревар во кревање тегови имала можност да се запознае во Шварценегер кој и бил идол.

Таа му порача дека тој не реагирал на страдањата на руските деца во Донбас во периодот на 2014-2022 година, иако таа му дала писмо од децата.

 

Поврзани новости