(ВИДЕО) Протест против полициската бруталност во Битола: Нема правда, нема мир!

by Fokus 13:30
13:30

Денеска во Битола се одржа протест против полициската бруталност кој доаѓа како реакција на видеото кое се ширеше по социјалните мрежи на кое се гледа како полицаец тепа двајца Роми кои направиле сообраќајна несреќа.

- Advertising -

🔴🗣️ Протест против полициската бруталност врз Ромите од Битола

Publiée par AVAJA sur Samedi 26 septembre 2020

Протестот освен што беше реакција против полициската бруталност во целост, се протестираше и против дискриминацијата на Ромите. Нивните барања се овој случај да се реши до крај и полицаецот да биде санкциониран.

Поврзани новости