(Видео) Правата група вселенски туристи на Вирџин Галактик леташе до работ на Вселената

by Fokus

Авионот на компанијата „Вирџин Галактик“ денеска ги повозе своите први вселенски туристи на долго одложуваното возење до работ на вселената. На летот беа поранешен британски олимпиец Џон Гудви,  кој си купил билет пред 18 години.

Летот до работ на вселената полета од вселенскиот центар на Америка во пустината Ново Мексико.

Ракетата Јунита на првата етапа од своето патување ја носеше млазен авион по име Ева. Јунити во еден момент, откако го запалила моторот, се одвои и отпатувала на надморска височина од 85 километри.

По разделбата, патниците во ракетата уживале во необичен поглед на земјата. Тие исто така уживаа во бестежинска состојба, а летот потоа се сврте и се упати кон земјата.

Патниците можеа да уживаат околу пет минути на работ на вселената пред леталото да се заврти и безбедно да слета назад во Ново Мексико.

Ова е првиот туристички, но втор комерцијален лет на Виеџин Галактик. Компанијата на Ричард Бренсон планира да им понуди месечни патувања на клиентите со својот вселенски авион со крила, придружувајќи им се на Blue Origin на Џеф Безос и SpaceX на Илон Маск во бизнисот со вселенски туризам.

 

Поврзани новости