ВИДЕО: По 7 години од затворањето на А1, Велија се врати на Перо Наков

by Фокус 12:07
12:07

По седум години поминати во затвор, сопственикот на А1 телевизија и на весниците Време, Шпиц и Коха Ере, Велија Рамковски, се врати во објектот на Перо Наков каде беше сместена телевизијата и трите весници, затекнувајќи рушевини, шут и ѓубре.

Инаку, на 25 ноември 2010 година полицијата под контрола на тогашната власт на ВМРО-ДПМНЕ упадна во објектот со образложение дека треба да ги обезбеди припадниците на финансиската полиција да извршат финансиска контрола на фирмите сместени на оваа локација.

- Advertising -

На крајот, целата операција заврши со апсење на Рамковски, членови на неговото семејство и негови соработници, кои беа обвинети за злосторничко здружување, а потоа и осудени на неколкугодишна робија.

Но, по промената на власта оваа година, Рамковски излезе од затвор и го посети објектот каде некогаш функционираше најглената телевизија и најтиражните дневни весници.

Поврзани новости