(Видео) Нов пожар во Санкт Петербург, засега нема повредени

by Fokus

Уште еден голем пожар го зафати Санкт Петербург, јавуваат руските медиуми. Пожарот избувнал во хангар на проспектот Пискаревски во Санкт Петербург.

За ова на каналот Телеграм информира прес-службата на главната управа на Министерството за вонредни состојби за северниот главен град.

„Во 10 часот и 59 минути е пријавен пожар на адреса: округ Красногвардејски, Пискаревски проспект, куќа 125. Хангарот со димензии 80 на 10 метри гори на целиот простор“, се наведува во пораката.

Во 11:18 часот противпожарната единица е подигната на второ ниво. Во гаснењето на пожарот вклучени се 12 технички единици и 60 спасувачи. Се уште нема извештаи за жртви.

Северната руска престолнина вчера беше зафатена од голем пожар кога пожарот зафати површина од 1.400 метри квадратни.

Поврзани новости