ВИДЕО Ноќна акција на МВР, 248 лица синоќа возеле под дејство на алкохол

by fokus 13:55
13:55

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе ациски контроли на подрачјето на СВР Скопје со цел откривање и санкционирање на возачите кои управувале возила под дејство на алкохол.

Вкупно се контролирани 1234 возачи. 726 возачи се алкотестирани и кај 248 од нив е утврдено присуство на алкохол над дозволеното. Констатирани се и други 252 прекршоци.

„Министерството за внатрешни работи ќе продолжи со вакви акции и во наредниот период, особено на територијата на град Скопје. Набавени се нови 80 дрегери за проверка на алкохол кај возачите. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи,, за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот на патиштата“, рече портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

 

 

Поврзани новости