(Видео) Нема фабрика за автомобили, нема скијачки центар, нема автопат – капиталните проекти за Тетово останаа празни ветувања

by Fokus

Се наоѓаме на локацијата на која што досега требаше да започне со работа ветената фабрика за електрични автомобили којашто ја вети СДС во Тетово. Празните ветувања што ги ширеше власта за капитални проекти за Тетово останаа само тоа, празни ветувања. Неспособноста на СДС и ДУИ најдобро се отсликува во Тетово, рече Александар Велјановски, пратеник и претседател ВМРО-ДПМНЕ ОК Тетово.

„Откако се вети мега проектот за отворање на фабрика за електрични автомобили во Тетово, бомбастично најавена како досега најголема инвестиција за ТИРЗ зоната во градот, вредна 130 милиони евра и капацитет за вработување од 900 лица, се удри и камен темелник. Од удирањето на камен темелникот, на 13 август 2022 година до ден-денес тетовчани можат да видат само дека е фрлена првата лопата. Фабриката, вработувањата, ветувањата за прогресот во автомобилската индустрија и фамозните 130 милиони евра државна помош – пропаднаа во ископаната дупка што е огледало на владеењето на сегашната власт.

А што да кажеме за коридорот осум? Свечено се фрлаа лопати, се минираше, се поставуваа табли, се носеа маички со бројот осум. И нормално, се ветуваше дека во најбрз можен рок ќе започне со употреба истиот. Законот се изгласа експресно, свечено се фрлија три лопати и се платија 189 милиони евра. Допрва треба да се платат 245 милиони евра, па во 2025 – 299 милиони евра, а во 2026 – 260 милиони евра, народни пари. А на терен нема ништо. Дури ни таблата што беше свечено поставена, сега ја нема“ истакна Велјановски.

Тој додаде дека уште една голема лага беше и ветувањето за мега инвестицијата од 180 милиони евра на Попова Шапка од која до ден денес нема ништо.

Поврзани новости