ВИДЕО Макрон ја пречека Меркел во Елисејската палата

by fokus 21:05
21:05

Францускиот претседател Емануел Макрон ја пречека германската канцеларка Ангела Меркел во Елисејската палата во Париз, објави АФП.

Се очекува Макрон и Меркел да разговараат за актуелните теми како Брегзит и ситуацијата во Сирија, откако и двете земји донесоа одлука привремено да забранат извор на оружје во Турција.

- Advertisements -

Тема на разговор на работната вечера меѓу двајцата европски лидери ќе биде и проширувањето на ЕУ. Се очекува од Меркел да го убеди Макрон да ги омекне своите ставови кон доделувањето датум за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Поврзани новости