(Видео) Локализирани краците од пожарот кај Долнени, полицискиот хеликоптер исфрли 25 тони вода

by Fokus

Полицискиот хеликоптер исфрли над 25 тони вода во гасење на пожарот во близина на село Долгоец, соопшти Министерството за внатрешни работи, Според МВР локализирани се краците од  пожарот.

– Денеска (15.09.2023) Одделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од Центарот за управување со кризи за гасење на пожар кај селото Долгаец, општина Долнени, го упати хеликоптерот Бел-412ЕП и во координирано постапување со пожарникарите од Територијалната противпожарна единица, локализирани се краците од пожарот во близина на селото. Но, во другите делови пожарот е се уште активен и се преземаат мерки за негово локализирање. Хеликоптерот Бел-412 ЕП  до сега врз пожарот исфрли над 25 тони вода, соопшти МВР.

 

 

Поврзани новости