ВИДЕО: Курти нападнат со цреши- телохранителите со чадори се обидоа да го одбранат

by Fokus

Поддржувачите на Социјалдемократската партија го гаѓаа со цреши премиерот на Косово, Албин Курти, пред зградата на Владата каде што требаше да го претстави буџетот за 2023 година.

Активистите на СДП фрлаа цреши кон Курти, кој потоа влезе во зградата преку таен влез, придружуван од обезбедувањето.

Ги користи разговорите со граѓаните како платформа за бегство од главната тема. Курти е заинтересиран вчерашната тема што поскоро да се заборави, бидејќи зад прифаќањето на некоја ситна тема, како што се табличките, се криеше едно големо прашање, прифаќањето на Заедницата на српски општини. Тие рокови требаше да ја потхранат сликата за отпорот кој не успеа. Премиерот го голташе секој нивен збор. Исто како во басната за цреши. Граѓаните на државата неселективно ја јадат штетата. Господине премиер, црешите се само за вас – велат од СДП.

Поврзани новости