ВИДЕО „Комитите“ се загреваа за натпреварот меѓу Вардар и Шкендија со петарди и националистички пароли

by Фокус 12:45
12:45

Неколку стотини припадници на навивачката група „Комити“ се упатуваат кон Градскиот стадин во Скопје, каде фудбалскиот клуб Вардар ќе се соочи со најголемиот ривал – тетовска Шкендија.

Додека дефилираа низ скопските улици, „Комитите“ користеа експлозивна пиротехника чии детонации силно одекнуваа во центарот на градот.

Истовремено, покрај традиционалните извици и песни во знак на поддршка на својот клуб, како што можеше да се чуе, тие скандираа погрдни пароли на етничка основа, односно против Албанците.

- Advertising -

Инаку, овие тензии, кои лесно може да прераснат и во инциденти, следуваат откако членовите на навивачката група „Шверцери“ ја демолираа свечената сала во МНТ, каде, при прославата на 3-тиот роденден, исто така, имаше националистички скандирања.

Поврзани новости