(ВИДЕО) Како ќе изгледа спомен обележјето на Тоше Проески

by fokus 15:24
15:24

Пред неколку дена, општина Крушево го објави тендерот за изработка на спомен обележје на поп-иконата, Тоше Проески.

Архитектот Жарко Чаушевски изработи видео-запис на кој прикажува како ќе изгледа спомен обележјето на трагично загинатиот пејач.

- Advertisements -

Приказ на изгледот на гробното место на Тоше Проески

Погледнете видео за тоа како ќе изгледа спомен обележјето на Тоше, според идејното решение. Видеото го објавуваме на денот на христијанскиот празник Св. Преображение, празник кога сите крушевчани го посетуваат истоимениот манастир и дом на Тоше Проески. После многу години статус кво состојба денес во тек е тендерската постапка за изградба на гробното место на нашата поп икона и за многу брзо започнуваме со изградба.

Publiée par Томе Христоски – Градоначалник на општина Крушево sur Lundi 19 août 2019

 

Поврзани новости