(ВИДЕО) Граѓани алармираат дека Гинекологија Чаир продолжува да ги труе

by fokus 13:54
13:54

Аерозагадувањето овие месеци повторно е актуелна тема во државава, а претставува сериозен проблем за здравјето на граѓаните.

Читател на „Фокус“ испрати видео од Гинекологија Чаир, од каде се крева густ чад и ги труе граѓаните а во сама близина се наоѓа училиште.

Од Гинекологија Чаир уште на средината на оваа година информираа дека, додека не се почне со гасификација, болницата ќе се грее на мазут.

- Advertising -

Портпаролот на болницата, Илир Шурдани за „Фокус“ порача дека се што било во нивна надлежност е направено и сега другиот дел останува на Министерството за животна средина.

„Се што требаше да се направи е направено од наша страна. Во однос на формално-правните документи, се е комплетирано и завршено. Последниот збор го имаат од Министерството и тие ќе го направат тоа“, порача Шурдани.

Ј.Ц.

Поврзани новости