(Видео) Ентони Блинкен пееше и свиреше гитара со локален бенд во Киев

by Fokus

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска се придружи на локалниот бенд во Киев за да ја изведе песната „Rockin’ in the Free World“ на Нил Јанг.

Блинкен пристигна во Киев во ненадејна посета за да „испрати силен сигнал за поддршка на Украинците кои моментално се наоѓаат во многу тешко време“, објави Киев Индипендент.

Видеата што кружат на Инстаграм го покажуваат Блинкен како пее и свири гитара заедно со други музичари на сцената.

Киевскиот портал стапил во контакт со кафулето, кое потврдило дека Блинкен играл таму и претходно, но поради безбедносни причини не можел да даде повеќе информации.

Блинкен е познат по својата љубов кон музиката, која ја нарече својата „најголема неполитичка страст“.

Секретарот ја изненади публиката на настанот на Стејт департментот во октомври 2023 година со изведување на насловната страница на „Hoochie Coochie Man“ на Muddy Waters со бендот.

Поврзани новости