(ВИДЕО) Американци и Русин ја лансираа ракетата на Маск кон Меѓународната вселенска станица

by Fokus

Ракетата од компанијата SpaceX, основана од претприемачот и милијардер Илон Маск, полета од Флорида рано утринава носејќи екипаж од тројца американски астронаути и руски космонаут на пат кон Меѓународната вселенска станица (ISS) на шестмесечен престој на научна мисија во орбитата на Земјата.

Двостепена ракета Falcon 9 која носи автономно управувана капсула Crew Dragon наречена Endeavor беше лансирана од вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Кејп Канаверал на брегот на Атлантикот на Флорида.

Девет минути по лансирањето, капсулата Ендевор стигна до својата почетна орбита и се одвои, со видео во живо од капсулата на кое се прикажани четворицата членови на екипажот врзани заедно и облечени во бело-црни костуми за летови со шлемови.

„Какво неверојатно возење до орбитата“, рече командантот на летот, астронаутот Метју Доминик (42), еден од тројцата „нобици“ во вселенски летови, во контролниот центар во близина на Лос Анџелес.

„Навистина е чест да се лета со ова вселенско летало од новата генерација со нова генерација на екипаж“, рече ветеранот на НАСА, д-р. Мајкл Барат (64).

Четворицата членови на екипажот треба да пристигнат на вселенската станица рано во вторник по 16-часовен лет, приклучувајќи се со орбиталната лабораторија на околу 420 километри над Земјата.

Назначен Crew 8, мисијата го означува осмиот долготраен екипаж на ISS што НАСА го испрати на ракета SpaceX откако приватниот ракетен потфат основан од милијардерот Илон Маск и со седиште во близина на Лос Анџелес во 2002 година почна да испраќа американски астронаути во орбитата во мај 2020 година.

Последниот екипаж на ISS е предводен од Доминик, пилот на американската морнарица кој оди на своето прво патување во орбитата, и Барат – лекар кој веќе двапати бил на ISS.

Тимот го заокружуваат астронаутот на НАСА, Жанет Епс (53), аеронаутички инженер и поранешен технички разузнавач на ЦИА, и космонаутот Александар Гребенкин (41), поранешен инженер за воени авиони. И тој и Епс, како и Доминик, се на нивниот прв лет до ISS.

Гребенкин е последниот астронаут кој лета со американско вселенско летало според договорот за споделување транспорт потпишан во 2022 година од НАСА и руската вселенска агенција Роскосмос, и покрај зголемените тензии меѓу Вашингтон и Москва поради руската инвазија на Украина.

Поврзани новости