Венецуелскиот суд издаде налог за апсење на Лопез

by fokus

Венецуелскиот суд денеска издаде налог за апсење на опозицискиот политичар Леополд Лопез поради кршење на судскиот налог за куќен притвор од 2017 година.

Лопез во вторникот го напушти својот дом во Каракас и заедно со опозицискиот лидер Хуан Гуаидо се појави на митингот против Николас Мадуро.

Подоцна Лопез беше префрлен во резиденцијата на шпанскиот амбасадор во Каракас.

Лопез се смета за клучна фигура на антивладиното движење и за политички ментор на Гуаидо.

Поврзани новости