Веловска: Пасошот ми треба за да си го носам детето на лекување

by fokus 12:10
12:10

Обвинетата во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, Катерина Веловска, смета дека судот не ги ценел личните и семејните прилики. Според адвокатот, судот оценил арбитрарно и побара да ги процени мерките на претпазливост.

„По природа сум легалист. Не сум го сторила кривичното дело, ниеден доказ не го докажува тоа“, изјави Веловска.

- Advertisements -

Таа нагласи дека на 10 март примила прва покана од СЈО и дека соработува со СЈО. Со треперлив глас пред судиите, рече дека ѝ треба пасошот за да го носи малото дете на лекување.

Обвинителот од СЈО, Бури Рустеми вели дека причините во обвинителниот акт се основани и дека со одземање на пасошот и јавување во судот ќе се обезбеди присуство на обвинетата Веловска, а доколку СЈО добијат препорака од лекар, ќе дадат дозвола да и биде вратен пасошот.

Поврзани новости