Веќе петти ден мигрантите заглавени на македонско-грчката граница

by Фокус 10:58
10:58

Веќе петти ден, мигрантите за кои се смета дека бегаат од економски причини од своите земји, а не од воени подрчја, се заглавени на границата со Грција. Тие одбиваат секаква помош во храна и ќебиња и не отстапуваат се додека не им се дозволи транзит низ Македонија.

Мигрантите од Иран, Пакистан, Бангладеш и други земји спијат на отворено на дождот и студот.

- Advertisements -

Од МВР велат дека ќе мора да се вратат во своите земји.

Поврзани новости