Вчера фатени 58 мигранти во Липково и Петршино

by fokus 15:06
15:06

Во текот на вчерашниот ден, полицијата фатила вкупно 58 нелегални мигранти во општина Липково и во Пробиштип.

Во поширокиот реон на с.Лојане, општина Липково, по претходно добиени оперативни сознанија и информации за зголемено присуство на лица и групи на мигранти, извршена била координирана акција и претрес на теренот.  Притоа биле откриени и фатени вкупно 53 лица мигранти од Авганистан и Пакистан (43 мажи, 3 жени и 7 деца).

На патот с.Неокази-Свети Николе, во с.Петршино, полициски службеници од ПС-Пробиштип,  при контрола на ПМВ „Ауди“ со штипски регистарски ознаки, управувано од А.М. (29) од с.Калаузлија  и ПМВ „Нисан Сани“ со штипски регистарски ознаки, управувано од непознато лице, кое побегнало, биле пронајдени пет лица мигранти од Пакистан. Лицата биле пренесени во ПС Пробиштип за понатамошна постапка.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Поврзани новости