Вархеји не верува дека Македонија годинава ќе почне преговори со ЕУ

by Фокус 20:53
20:53

Комесарот за проширување при ЕУ, Оливер Вархеји, изјави дека има се помалку шанси Македонија и Албанија да добијат преговарачка рамка до крајот на годинава и да започнат пристапни разговори за членство во ЕУ.

-Се уште се надевам, но за жал, се помалку е сигурно дека оваа година можеме да ги усвоиме преговарачките рамки – рекол тој во Европскиот парламент, за време на дебатата за состојбата на Западен Балкан – 25 години по Дејтонскиот договор.

- Advertisements -

Тој вели дека С. Македонија „мора да вложи дополнителни напори за да излезе во пресрет на загриженоста на Бугарија“, со цел, како што истакнува, да се најде решение што е прифатливо за обете земји.

Поврзани новости