Вардар во група со Зенит, Реал Сосиедад и Розенборг

by Фокус 14:18
14:18

Македонскиот фудбалски шампион Вардар денеска на ждрепката во Монако за групната фаза од Лигата на Европа за противници ги доби екипите на Зенит од Русија, Реал Сосиедад од Шпанија и Розенборг од Норвешка.

Фудбалерите на Вардар постигнаа историски успех откако синоќаво реванш баражот на стадионот Шукру Сарачоглу во Истанбул го победија турскиот тим Фенербахче со 2:1.

Вардар претходно во Скопје го совлада Фенербахче со 2:0, и со вкупни 4:1 избори место меѓу 48 екипи што ќе играат во 12 групи од Лига Европа.

- Advertising -

Поврзани новости