Ванхауте ќе ги враќа партиите на преговарачка маса

by Фокус 09:43
09:43

Посредникот во Македонија Ванхауте вели дека ќе разгледуваат што опозицијата ќе прави во наредните денови и ќе го продолжат дијалогот со нив, се со цел да ги вратат на преговарачка маса.

– Во следните недели ќе продолжиме да се обидеме да работиме, особено на приоритетните проблеми. Ќе дадеме се од себе за да достигнеме договор за овие проблеми, рече Ванхауте.

- Advertisements -

Ванхауте рече дека ќе го следат и проблемот со изборите се додека не бидат сигурни дека ако дојде до избори тоа ќе биде на најсоодветен начин.

Претходно Хан рече дека процесот е во тешка фаза, дека состојбата во Македонија е лоша. Груевски заминирање на преговорите го обвини Заев. Лидерот на СДСМ пак рече  дека не отстапуваат од барањето за фер и слободни избори.

„Избори се можни само со прочистен избирачки список и минимум професионални медиумски стандарди. Продолжуваме да се бориме. Избори на 24 април не прифаќаме“, изјави лидерот на опозицијата по завршувањето на средбата.

ВМРО-ДПМНЕ инсистира изборите да се одржат на 24 април.

 

Поврзани новости