Ван дер Белен води во предизборната претседателска трка во Австрија

by fokus

Актуелниот австриски претседател Александар ван дер Белен, на една недела пред претседателските избори, во анкетите на јавното мислење води пред другите противкандидати со 56 отсто од гласовите.

Ван дер Белен, на изборите закажани за 9 октомври, од Австријците бара да му го овозможат вториот претседателски мандат.

Истражувањето на институтот „Лазарсфелд“ покажува дека Ван дер Белен во овој момент би можел да освои 56 отсто од гласовите и на тој начин би бил избран веќе во првиот круг од гласањето.

На второ место е кандидатот на Слободарската партија на Австрија (ФПО) Валтер Розенкранц со 16 отсто од гласовите.

Останатите пет кандидати не се ни блиску нив. Во моментов на третото место би бил Роберт Влазни, пејач и доктор од Виена, основач на „Партија на пивото“, кој може да се надева дека ќе освои девет отсто од гласовите, што е три помалку од минатата недела.

Следуваат адвокатот и колумнист Тасило Валентин со осум проценти од гласовите, блогерот и поранешен политичар Џералд Грос со шест проценти и лидерот на антиваксерската партија „Луѓе, слобода, основни права“ (МФГ) Мајкл Брунер со три проценти од гласовите.

На последното место е производителот на чевли Хајнрих Стаудингер со два отсто од гласовите.

Во Австрија вообичаена пракса е актуелниот претседател, кога се кандидира за втор мандат, да победи на изборите. Од тие причини ниту една парламентарна партија, со исклучок на ФПО, не сакаше да излезе со свој кандидат на изборите.

Поврзани новости