Уживајте во најтенкиот 4К телевизор на Sony досега

by Фокус 12:40
12:40

SONY е водечки производител на аудио, видео, игри, комуникациски уреди и производи за информатичка технологија наменети за широка потрошувачка но и со задоволувачки квалитет и за нај пребирливите професионалци. Поради квалитетот на звукот, сликата, компјутерските игри кои ги произведуваат сите уреди од широката палета на Sony тој е позициониран како еден од водечките брендови во оваа индустрија.

SONY на Македонскиот пазар, оваа пролет, ја претставува новата генерација иновативни и паметни телевизори кои се извонредно тенки, со 4К слика од која застанува здивот и со софистициран дизајн кој одговара на драгоцено уметничко дело.

- Advertisements -

Како новитет во електрониката се појавува моќниот 4K Процесор X1 кој нуди единстцвен квалитет на сликата без разлика на тоа што гледате во моментот.Како новитет во електрониката се појавува моќниот 4K Процесор X1 кој нуди единствен квалитет на сликата без разлика на тоа што гледате во моментот. Овој процесор го анализира секој извор (ТВ програм, Blu-ray Disc™, DVD или 4K интернет видео записи) и го зголемува на најдобра 4К резолуција, а вам ви нуди можност да уживате во неверојатната јасност , во природните бои и во сјајниот контраст.

11262231_10207306237719374_1533820241738234987_n

Без разлика на изворот, нај квалитетната технологија за обработка на сликата досега совршено ја зголемува резолуцијата на секој пиксел. Сцената се анализира, се споредува со специјална база на податоци од слики за да креира совршена живописност без разлика што гледате.

4К Процесорот X1 користи нови алгоритми кои го одржуваат природниот изглед на текстурите со ниско ниво на шум и префинет приказ на содржината во основната или во зголемена резолуција.

Новиот модел на SONY BRAVIA® носи уште поприродни бои дополнително дотерани со помош на новиот 4К процесор и живописните нијанси на основните црвена, зелена и сина боја. Единствениот TRILUMINOS екран вграден во овие модели нуди неверојатен опсег на бои.

Новина кај овие телевизори е и дополнително вградената функција која обезбедува постојана оптимизација на динамичкиот опсег на осветлување и тоа во секој нареден кадар. Со тоа се подобрува контрастот на секоја слика која ја гледате, и нуди длабок приказ на црната боја и интензивна осветленост.

 Покрај евидентното подобрување на квалитетот на сликата овој паметен Android телевизор нуди можност се што правите на било кој од вашите дигитални уреди како таблет или паметен телефон да го правите на голем екран од вашиот телевизор. Секое ваше пребарувањем гледање фотографии, филмови, слушање музика, добива една нова димензија создадена од фантастичниот квалитет на сликата и звукот од Sony.

10929053_10207306245239562_455587410028262435_o

Преку вградениот микрофон на далечинскиот управувач, може да користите гласовна контрола за да пребарувате содржина, поставувате прашања и да го контролирате вашиот телевизор. Со Google Cast™ Ready, може да испраќате содржина од вашиот паметен телефон или таблет на вашиот телевизор многу брзо и едноставно.

Фасцинантниот звук кој го создава овој телевизор и ги оживува сите нијанси и детали или т.н. звук во висока резолуција кој за прв пат се појавува кај телевизорите и тоа новите модели X94C и X93C

Благодарение на DSEE HX, звукот од било која содржина (без разлика на тоа што гледате) – дијалог, музика или пак нешто друго – автоматски се подобрува до ниво кое е речиси исто како звук во висока резолуција овозможувајќи ви подобар квалитет на звукот и задлабочување во искуството како да го слушате во живо.

 

Поврзани новости