Утринава температури и до -18 степени

by fokus

Управата за хидрометеоролошки работи информираше дека најстудено утринава било во Битола и Берово каде се измерени -18 степени.

Во Тетово се измерени – 15 степени, во Куманово – 14, во Скопје на Зајчев Рид и во Демир Капија – 13, во Струмица и Штип – 12, во Прилеп и Маврово – 11, во Крива Паланка – 10, во Лазарополе, Виница, Тополчани и во Претор -8, во Гевгелија – 7, во Дојран, Ѓуриште, Пожаране, Дебар и Охрид – 6 и во Крушево – 5 степени.

Најмногу снег и натаму има во Маврово 67 сантиметри, во Пожаране и Ѓуриште 46, во Лазарополе 45, во Крушево 29, во Битола 25, во Берово и Тетово 24, во Демир Капија 18 и во Скопје 16 сантиметри.

Поврзани новости