Утре топло време и дожд

by fokus

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и топло со повремен слаб локален дожд. Попладне на места врнежите ќе бидат поројни со грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, а кон крајот на денот и во ноќните часови ќе го промени правецот во северозападен. Поинтензивни врнежите ќе бидат во ноќните часови.

Утринската температура ќе се движи од два до девет, а дневната температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 18 до 24 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно попладне со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер кој кон крајот на денот и во вечерните часови ќе го промени правецот во северозападен.

Утринската температура ќе достигне до шест степени, а дневната температура до 33 степени.

Врнежите ќе продолжат во текот на ноќта, во петок и во сабота претпладне. Поинтензивни врнежи се очекуват во северните и источните делови, ноќта четврток кон петок и во петок. Во петок ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на дневните температури. За време на Велигденските празници времето ќе биде стабилно, суво и релативно топло.

Поврзани новости