Утре продолжува политичкиот пазар за СЈО

by fokus 15:15
15:15

Утре во 15 часот власта и опозицијата ќе се обидат уште еднаш да најдат заеднички јазик за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), информираат од Министерството за правда.

Од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа 65 амандмани, со кои бараат СЈО да ги запре истрагите отворени по 30 јуни 2017 година, како и наместо посебно обвинителство СЈО да стане одделение во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Овие пак барања се неприфатиливи за власта.

- Advertisements -

Во меѓувреме, власта бара начин да обезбеди двотертинско мнозинство и разговарајќи со оссумнината независни пратеници, кои беа исклучени од ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

Поврзани новости