Уставниот суд се прогласи ненадлежен за крстот во Бутел

by fokus 20:54
20:54

Уставниот суд денеска се прогласи за ненадлежен и ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и на законитоста на одлуката за поставување 55- метарски крст во општина Бутел.

Иницијативата ја поднесе  Движењето за реформи во ДПА кое го предводи Зијадин Села.

- Advertisements -

Од Судот појаснуваат дека ја отфрлиле иницијативата за Одлуката за поставување урбана опрема во општина Бутел, бидејќи не е општ пропис, туку е врзан за конкретен објект, предмет, односно работа. Проектот за поставување на крстот е на Светскиот македонски конгрес.

Инаку, 55-метарскиот крст предизвика бура од реакции во јавност. Во март годинава, група граѓани од населбата Бутел 1 протестираа за како што рекоа, опструкциите кои ги прават граѓаните – Албанци против симболот на христијанството.

Активистите на ДУИ пак, претходно го растурија камен темелникот и останаа да кампираат на местото, додека кордон полицијаци од специјалните единици, и оклопни возила ја обезбедуваа линијата за да не дојде до судир меѓу двата табора.

Поврзани новости