Уставен суд ја прифати иницијативата за помилување за изборни измами

by Фокус 14:19
14:19

Уставниот суд денеска експресно на седница ја прифати иницијативата претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.  Иницијативата поднесена од адвокат на 02 февруари помина со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

За“ гласаа судиите Никола Ивановски, Елена Гошева, Јован Јосифовски, Вангелина Маркудова и Владимир Стојановски. Дел од судиите на почетокот на судењето побараа оваа точка да биде одложена за наредната седница, но барањето не им беше прифатено

- Advertisements -

Иницијативата следува по отворањето на случајот „Титаник“ од Специјалното обвинителство во кој осомничени се поранешните министери за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, актуелниот секретар на Владата, Кирил Божиновски, градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко и уште пет други лица.

Во 2009 имаше измени на овој Закон и со тогашните измени претседателот веќе немаше можност да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.

Поврзани новости