Уставен суд ја одложи седницата за крстот во Бутел

by Фокус 10:49
10:49

Уставнитот суд ја одложи седницата, по иницијатива на струшкиот градоначалник Зијадин Села, за оценување на уставноста на крстот поставен во општина Бутел, кај кружниот тек.

Овој 55-метарскиот крст е донација од Светскиот македонски конгрес и поради тоа лидерот Тодор Петров беше претепен пред неколку месеци од членови и функционери на ДУИ.

Оградата на местото каде што требаше да стои крстот беше бутната на протестите од локалното население.

Поврзани новости