Уште само една недела до најлудиот викенд во годината – знаеме кој доаѓа во Ровињ

by fokus

15 години преполни сали и безброј посетители кои редовно доаѓаат во Ровињ на најголемата регионална конференција за комуникација докажуваат дека Weekend Media Festival и Adris group се идеални партнери. Продуктивната соработка продолжи и оваа јубилејна година, а Weekend.15 подготви нешто за сè важно, како и грст новости, трендови, интересни работи, добри дискусии и уште подобра забава. Откривме кој ве чека сите во стариот Тутунски комбинат од 22 до 25 септември.

Зошто треба (повторно) да разговараме за правата на жените?

Кога пред неколку месеци Врховниот суд во Америка ја укина 50-годишната пресуда Роу против Вејд, со која уставно им се гарантираше на жените право на абортус, американскиот народ, како и остатокот од светот, не гледаа само мирно. Социјалните мрежи и портали избувнаа со незадоволни застапници на правото на избор, а жените ширум светот станаа свесни дека најверојатно ќе мора повторно да се борат за репродуктивните и другите права кои нивните баби ги освоиле (или само ги добиле).

Кои социјални фактори влијаат на перцепцијата за правата и одговорностите на жените, особено по случајот Roe vs. Ивана Параџиковиќ, Милана Влаовиќ Ковачек, Вања Јуриќ и Александра Дилевска Симова знаат зошто Хрватките патуваат во Словенија за да направат процедура и зошто е важно да се подигне свеста за правата на жените и да се погрижат тие да бидат почитувани од сите граѓани. Со модераторката Невена Рендели ќе ја доведат во прашање положбата на жената во конзервативното општество и ќе понудат потенцијално решение за зачувување на правото на избор.

Може ли моќта на социјалните мрежи…

На примерот на превртување на срна vs. Целата моќ и влијание на социјалните мрежи дојде до израз. Покрај тоа што се одлична платформа за споделување мислења, искуства и ставови, кои можат да поттикнат револуција и позитивни промени, социјалните мрежи промовираат креативност и автентичност.

Затоа, не е чудно што TikTok, со преку 3 милијарди преземања и преку милијарда активни корисници, со текот на времето стана еден од најиновативните технолошки гиганти кој континуирано ја менува музиката, филмската и бројни други индустрии и ги претставува е-продавниците со модерен начин за пристап до нови корисници.

Аљаж Пеклај и Домен Розман, кои за викендот ќе откријат како TikTok го менува и го обликува светот и какви иновации може да очекуваме во иднина, знаат како TikTok стана клучот за освојување широка публика. Словенечкиот тиктокер Матеј Риманиќ, добитник на главната награда на овогодинешниот филмски фестивал во Кан за краткиот филм TikTok Љубов во авион, ќе им се придружи во дискусијата и предвидувањето за тоа како TikTok ќе влијае на поединци и познати брендови, а нивниот панел TikTok – платформа која ќе бутне на колена најголемите играчи на пазарот ќе биде модерирана од сестраната Невена Рендели.

…да доведе до експлозија на лажни вести?

Паралелно со предностите и можностите што ги нудат социјалните мрежи, растат и опасностите кои произлегуваат од незнаењето. Така расте културата на лажни вести, кои во комбинација со ширење на непроверени информации, а особено во деликатни ситуации кои бараат дополнителна претпазливост и проверка на фактите, може да предизвикаат вистинска конфузија во онлајн светот. Не помага ниту сензационалната и клик мамка, која станува се поголем проблем за вистинито известување и информирање на граѓаните за важни прашања.

За овој проблем на 21 век ќе разговараат Маријана Грбеша, Ксенија Кардум, Дражен Клариќ, Огњан Златев и Роберт Томљеновиќ, кои во панелот „Смртта на фактите“ ќе објаснат кои алатки помагаат да се разликуваат проверените информации од лажни вести и како тие да (не ) го пронајдат својот пат во морето на дигитални домородци на лажни вести. Панелот ќе биде модериран од закоравениот лик на малите екрани, Тихомир Ладишиќ.

Запалените социјални прашања обликувани од моќта на мрежите, потенцијалот на TikTok и другите платформи за градење силен бизнис, но и потенцијалните опасности скриени во онлајн светот и жестоките дебати за човековите права, се само дел од темите на јубилејниот викенд. . Покрај тоа, прославата на 15-тиот роденден на најпопуларната комуникациска конференција во регионот ќе ја одбележат светски говорници, меѓународно признати фестивали како и популарни изведувачи и незаборавни концерти. Организаторите дизајнираа програма која не сакате да ја пропуштите, затоа #ОДИ САМ! Најдете повеќе информации за Јубилејниот викенд на www.weekend.hr.

ПР текст

Поврзани новости