Уште 30 нови случаи на корона вирус, вкупната бројка достигна 384 заразени

by Fokus 13:52
13:52

Потврдени уште 30 нови случаи позитивни на КОВИД- 19. Вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 384 лица.

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје-12, Куманово – 8, Прилеп – 9 и Крива Паланка-1.

- Advertisements -

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 384 лица. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:
 Скопје – 195
 Куманово – 62
 Дебар – 47
 Штип – 15
 Прилеп – 21
 Тетово -13
 Струга – 9
 Велес – 6
 Битола – 4
 Охрид – 3
 Кавадарци – 2
 Гостивар – 1
 Гевгелија – 2
 Струмица- 1
 Крива Паланка – 2
 Кочани – 1

Во изминатото дено-ноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100.
Досега се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.

Поврзани новости