Урсула фон дер Лајен твитна на македонски

by fokus

Претседателката на Европската Комисија Фон дер Лајен вчера за време на посетата на Македонија присуствуваше на потпишувањето на договорот со Европската агенција за гранична и крајбрежна стража Фтонтекс и потоа на својот твитер-профил напиша порака на македонски јазик.

„Договорот со Фронтекс што го потпишуваме денес е важен. Не само поради тоа што ја зајакнува нашата соработка во полето на миграција. Туку поради тоа што е преведен на македонски јазик. На исто рамниште со сите 24 јазици на ЕУ“.

Поврзани новости