Упад во Министерството за здравство на Грција за поддршка на осудениот терорист Куфодинас

by Fokus 10:46
10:46

Група од околу 60-70 млади лица рано утрово упадна во Министерството за здравство на Грција, фрлија летоци, закачија пано и извикуваа слогани за поддршка на барањата на Димитрис Куфодинас, осудениот терорист од организација „17 ноември“, кој веќе 42 дена штрајкува со глад, јави дописничката на МИА од Атина.

„Солидарност до борецот Димитрис Куфодинас“ и „Штрајк со глад во ќелиите за достоинство и слобода“, беа дел од слоганите што ги извикуваа откако влегоа во министерството, а не ги спречија вработените да влезат во објектот за да стигнат на нивните работни места.

- Advertisements -

Упадот во Министерството за здравство на Грција, лицата го пренесуваа во живо на интернет.

Според грчките медиуми, приведени се 65 лица.

Поврзани новости