Уницеф за првпат храни деца во Британија

by Fokus 08:14
08:14

Уницеф почна акција во Велика Британија за првпат во својата 74-годишна историја, за да се нахранат гладни деца погодени од корона-кризата.

Околу 1.800 семејства во Велика Британија кои ги почувствуваа економските последици поради пандемијата ќе добијат пакети со храна за време на училишниот распуст, објави „Дејли меил“.

- Advertisements -

Ана Кетли, директор на оваа програма на Уницеф, рече:

„Ова е прва итна интервенција на Уницеф во Велика Британија, за да се спречи страшниот удар на новиот коронавирус и да им се помогне на семејствата на кои им е најпотребна помош“.

Секој пакет храна ќе содржи 10 нутриционистички оброци, што ќе вклучуваат ананас, овес, кокос и ориз, како и месо, грав и млеко.

Британската Влада беше критикувана кога Уницеф се приклучи на кампањата за помош на храна чии семејства беа особено погодени од пандемијата во Велика Британија, што е прв ваков случај во историјата на агенцијата на ОН.

Лабуристичката партија, најголемата опозициска група, рече дека е „срамно“ што околу 1.800 семејства во тешка состојба за време на Божиќните празници делумно се хранат со финансиска помош од Фондот за деца на ОН.

– Ние сме меѓу најбогатите земји во светот, рече потпретседателот на Лабуристичката партија Ангела Рајнер.

– Не требаше да се случи ова, додаде таа.

– Нашите деца не смеат да зависат од добротворни организации кои обично работат во воени зони и по природни катастрофи.

Поврзани новости