Украинските сили извршија напад со дрон во близина на нуклеарката во Запорожје

by Fokus

Украинските сили извршија напад со дрон врз градот Енергодар, во близина на нуклеарната централа Запорожје, изјави денеска Алексеј Лихачев, шефот на руската државна корпорација Росатом.

Лихачев рече дека шест украински беспилотни летала биле лансирани во Енергодар во понеделникот и дека сите биле уништени од руската противвоздушна одбрана.

Нападнати се градскиот парк, Центарот за култура „Савременик“ и канцеларијата на Единствена Русија, истакна Лихачев, оценувајќи дека е очигледно оти тоа е одговор на гласот на жителите на Енергодар на локалните избори, пренесе РИА Новости. .

Според него, во текот на еден ден од гласањето на локалните избори од 8 до 10 септември партијата Единствена Русија добила 86 отсто од гласовите на гласачите во Енергодар.

Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар.

Тоа е најголемата нуклеарна централа во Европа, а од октомври 2022 година, нуклеарната централа е под контрола на Руската Федерација.

Поврзани новости