Украинскиот министер Резников: Русија ќе нападне и други земји!

by fokus

Русија спроведува државен тероризам во Украина и ќе продолжи да напаѓа други земји, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников во Лондон.

Зборувајќи со британскиот министер за одбрана Бен Валас за време на посетата на Лондон, Резников кажа дека од почетокот на руската воена операција загинале 150 украински деца, уништени се повеќе од 400 училишта и градинки и повеќе од 110 болници, пренесоа британските медиуми.

-Ова е државен тероризам. Затоа Кремљ мора да се запре, бидејќи ќе оди понатаму. Тие ќе нападнат и други земји, рече Резников.

Поврзани новости