Украинската армија им го предаде Соледар на Русите

by fokus

Украинската армија денеска соопшти дека им го предала Соледар на Русите, две недели откако Москва објави дека го зазела градот во источна Украина, пренесе Бета.

– По неколкумесечни тешки борби, украинските вооружени сили го напуштија градот и се повлекоа на подготвените позиции, изјави денеска портпаролот на украинската армија за источната зона Сергиј Черевати.

Сепак, тој не сакаше да каже кога точно украинската армија се повлекла од Соледар.

 

Поврзани новости