Украина тврди дека Русија „киднапирала“ две лица од нуклеарната централа „Запорожје“

by Fokus

Украинската државна агенција за нуклеарна енергија ја обвини денеска Русија дека привела двајца вработени од нуклеарната централа Запорожје, која е под руска контрола, во јужна Украина.

Во соопштение на социјалните мрежи, Енергоатом нагласи дека руските сили синоќа го „киднапирале“ шефот на информатичката технологија Олег Костјуков и помошникот генерален директор на фабриката Олег Ошека.

Според Енергоатом, двете лица се „однесени на непозната локација“

Поврзани новости