Украина ќе престане да извезува струја за да го стабилизира својот систем

by Fokus

Украинското Министерство за енергетика објави дека ќе го прекине извозот на електрична енергија откако руски ракети денеска ја погодија нејзината енергетска инфраструктура.

-Денешните ракетни напади, кои ги погодија термоцентралата и електричните трафостаници, ја принудија Украина да го прекине извозот на електрична енергија од 11 октомври 2022 година со цел да го стабилизира сопствениот енергетски систем, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на Министерството, пренесе Ројтерс.

Поврзани новости