Украина ја обвини Русија за масовниот кибер напад

by Fokus 16:17
16:17

Според „првичните податоци”, масовниот кибер напад во текот на ноќта врз интернет страниците на украинската Влада потекнува од Русија, наведе украинското Министерството за култура и информаци, пренесе ДПА.

-Веќе имаше индикации дека напади ќе има во руските медиуми, соопшти министерството, додавајќи дека експерти шпекулираат дека нападите се случиле како последица на „неодамнешниот руски пораз Русија во разговорите за украинската идна соработка со НАТО.”, пренесе ДПА.

- Advertisements -

 

Поврзани новости