УЕФА: Реал Мадрид најуспешен во ЛШ, Вардар најдобро рангиран македонски клуб

by Fokus 11:43
11:43

Реал Мадрид е најуспешен клуб во историјата на елитното европско клупско натпреварување, додека Вардар е најдобро рангиран македонски клуб, на 149. место.

Ова го покажува вечната ранг – листа што УЕФА ја објави врз основа на резултатите на сите учесници во поранешниот Куп на европските шампиони и актуелната Лига на шампиони, во периодот од 1955 до 2020 година.

- Advertisements -

Реал Мадрид ја предводи вечната листа на најуспешни, пред Баерн Минхен, Барселона, Манчестер јунајтед и Јувентус. Листата на десет најуспешни екипи ја заокружуваат Милан, Ливерпул, Бенфика, Порто и Ајакс.

Од македонските клубови, најдобро рангиран е актуелниот првак Вардар, на 149. место, со скор од пет победи, осум нерешени и 11 порази, и гол разлика 30:40.

Работнички е на 188. место ( 3-6-5 15:12), Шкендија е рангирана на 258. место (3-1-6  8:15), Шкупи е на 303 место (1-3-6 5:12), Силекс на 351. место ( 1-1-3  2:9), Победа – 389. место (0-2-2  2:5), Македонија ЃП – 480. место (0-0-2  0:2) и Ренова на 489. место (0-0-2  0:5).

Поврзани новости