Ученичка во Иран претепана до смрт поради тоа што одбила да пее песна за врховниот лидер

by fokus

Уште една ученичка, наводно, била убиена од иранските безбедносни служби, откако била претепана во својата училница затоа што одбила да пее прорежимска песна кога нејзиното училиште беше претресено минатата недела, што предизвика дополнителни протести низ целата земја овој викенд.

Според Координативниот совет на иранските учителски здруженија, 16-годишната Асра Панахи починала откако безбедносните сили упаднале во средното женско училиште Шахед во Ардабил на 13 октомври и побарале од група девојчиња да пеат химна која го фали врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи.

Кога тие одбиле, безбедносните сили ги претепале ученичките, што довело до тоа неколку девојчиња да бидат однесени во болница, а други уапсени. Во петокот, Панахи, наводно, починала во болница од повредите здобиени во училиштето.

Иранските власти негираа дека нивните безбедносни сили се одговорни и, откако нејзината смрт предизвика бес низ целата земја, маж идентификуван како нејзиниот вујко се појави на државните ТВ канали тврдејќи дека таа починала од вродена срцева болест.

Поврзани новости