„Убиениот“ руски новинар Бабченко е жив

by Fokus 17:14
17:14

Рускиот новинар Аркадиј Бабченко, за кого се јави дека е убиен во Киев, е здрав и жив. Бабченко попладнево се појави на прес конференција на украинската државна телевизија. Шефот на украинската безбедносна служба Васил Хритсак рече дека „убиството “ било исценирано за да се разоткријат руски агенти.

„Според информациите кои ги добивме, убиствотот на новинарот Бабченко било нарачано од самитите руски безбедносни сили“, вели Хритсак.

- Advertisements -

Сопругата на Бабченко претходно рече дека нејзиниот сопруг е убиен од зад грб додека го напуштал станот. По се изгледа дека новинарот не и кажал на сопругата дека убиството е исценирано.

Поврзани новости