Убиени се 13 луѓе при бунт во затвор во Мексико

by Fokus 10:19
10:19

Најмалку 13 затвореници беа убиени во судир на две банди во бунт кој избил во затвор во северната мексиканска држава Нуево Леон.

Судирот во затворот Кадерејта кој се наоѓа покрај градот Монтереј се случил во текот на ноќта.

- Advertising -

„Протестот на затворениците во текот на ноќта излезе од контрола, еден затвореник е убиен, а неколку чувари се заложници“, вели Алдо Фасци, портпарол за безбедност на државата Нуево Леон.

 

 

Поврзани новости