Уапсена сопругата на Ал Багдади

by fokus 15:27
15:27

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади.

– Америка објави дека Ал Багдади се убил во тунел и веднаш почна медиумска кампања, а јас сега првпат кажувам дека ние ја заробивме неговата сопруга и од тоа не направивме спектакл, истакна Ердоган.

- Advertising -

Тој потсети дека припадници на турската војска претходно ги уапсиле и сестрата на Ал Багдади, нејзиниот сопруг и ќерка.

Американскиот претседател Доналд Трамп на 27 октомври соопшти дека Ал Багдади го активирал елекот со експлозив кој го имал на себе во момент кога американската војска го лоцираше и го опколи во тунелите под неговото засолниште.

Поврзани новости